PAYLAŞ
Facebook Twitter More...

Air Canada PNR’a zorunlu iletişim bilgisi girilmesi hakkında

Değerli ortağımız,

Sektörümüzün yeniden canlanması ve bu olağanüstü zamanlarda hizmetin yeniden başlaması için hepimiz yorulmadan çalışıyoruz. Duymuş olabileceğiniz gibi, geçen hafta Air Canada, çeşitli karantina dönemlerinin etkinliğini keşfetmek için Toronto Pearson Havaalanına gelen uluslararası müşterilere ücretsiz COVID-19 testleri sunan bir araştırma çalışmasında McMaster HealthLabs'ı desteklediğimizi duyurdu.

COVID 19'a karşı mücadelede kritik eylemlerden biri temas takibidir: COVID-19 testi pozitif çıkan biriyle fiziksel olarak yakınlık içinde olabilecek kişileri izleme ve bunlarla iletişim kurma yeteneği.

Müşterilerle daha sonra COVID-19 olduğu teyit edilen bazı uçuşlar olurken, Ulaştırma Kanada, Ulaştırma Bakanı Marc Garneau ve Baş Halk Sağlığı Sorumlusu Dr.Theresa Tam, Kanada'da herhangi bir uçak içi iletim vakası bildirilmediğini belirtti. bugüne kadar. Sektör lideri programımız Air Canada CleanCare + ile biyogüvenlik taahhüdümüzden gurur duyuyoruz ve müşterilerimizi ve çalışanlarımızı güvende tutmak için yeni önlemler uygulamaya devam ediyoruz.

Ancak, her zaman tetikte olmalıyız. Halk sağlığı yetkililerimizi desteklemek ve iletişim takibini hızlı bir şekilde yapabilmek için, yaptığınız her rezervasyon için doğru isimlere ve / veya telefon numaralarına sahip olmamız bir Transport Canada şartıdır. Bugüne kadar hükümet düzenlemelerine uygun olarak eksiksiz ve doğru iletişim bilgilerini özenle girmekte olanlara teşekkür ederiz.

 

Sizden neye ihtiyacımız var

Her zaman PNR'lara kaydettiğiniz tüm düzenli iletişim bilgilerine ek olarak, Transport Canada başına müşteri iletişim bilgilerini özel olarak girmeniz zorunludur. Bunları yakından takip ediyoruz. Bunlar standart IATA SSR'leri kullanılarak girilmelidir:

· SSR CTCE: müşteri e-posta adresi

· SSR CTCM: müşteri cep telefonu numarası

· SSR CTCR: müşteri bilgi vermeyi reddetti

 Müşteri bilgilerine ek olarak acente iletişim bilgilerinizi de eklemekten lütfen çekinmeyin.

Size olan bağlılığımız

Bu müşteri iletişim verilerini asla pazarlama amacıyla kullanmayacağız. Bu yalnızca operasyonel ve halk sağlığı amaçları içindir. Müşterilerimizin kişisel tıbbi bilgileri gizlidir ve gereksiz üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır.

Maske kullanımı hakkında bir hatırlatma

Lütfen ortak müşterilerimize bir maske takmanın Transport Canada tarafından yayınlanan zorunlu bir gereklilik olduğunu hatırlatın. Müşterilerin uymadığı durumlarda Air Canada, rahatsız edici davranış olaylarına müdahale etti: müşterilere uyarılar ve koşullar verildi, müşterileri boşaltmak için uçuşlar kapıya geri döndü ve bazılarının Air Canada ile gelecekteki seyahatleri yasaklandı. Bu olayların tümü, ek takip için Transport Canada'ya bildirilmiştir. Müşterilerimize maske takmanın önemini anlatmak için hepimiz birlikte çalışmalıyız.

Endüstrimizi yeniden inşa etmek ve gelecekteki sağlığımızı güvence altına almak için çalışırken desteğiniz ve işbirliğiniz için çok teşekkür ederiz.